A Római Birodalom kora
Az őslakosok
A római hódítás korában a Dunakanyar vidékén két törzsről tudunk: az illyr eredetű azalusokról és a kelta eraviscusokról, mely utóbbiak alkották Szentendre őslakosságát. Feltárt sírkövet bizonyítják, hogy az eraviscus település lakói nem pusztultak ki a római hódítás után, hanem lakóhelyükön maradva tovább éltek a római uralom alatt is.
A rómaiak a Kr.u. I. században hódították meg ezt a területet és Pannónia néven csatolták a Római Birodalomhoz. A Duna alkotta határvonal mentén létrehozott védelmi erődrendszer, a limes védte a birodalmat ezután, közel 400 évig.
Pannonia térképe (forrás: Szentendrei füzetek II-III.)
A védővonal egyik katonai tábora az Ulcisia Castra (Farkasvár) a mai Szentendre Dunakanyar körút-Paprikabíró utca-Római sánc köz által határolt területen épült fel. Az V. század első feléig fennálló, enyhén trapéz alakú, 205×134 méteres erődítmény, – melynek falai elérték a 1,5 méter vastagságot – mintegy 1000 fős katonaság befogadására volt alkalmas.
régészeti feltárás (forrás: www.romaikor.hu)
katonai tábor / illusztráció (forrás: www.romaikor.hu)
Az erőd körül épült fel a polgárváros, ahol az erődben szolgálatot teljesítő katonák családtagjai, és az őket ellátó iparosok, kereskedők éltek. Azonban a közeli Aquincum gazdagabb polgárai is szívesen építtettek maguknak villát a környéken, például Pismányban, a Dömör-kapunál, de a mai Skanzen területén feltárt Villa rustica is erről tanúskodik.
Emlékek ebből a korból:
• Római Kőtárban őrzött leletek
• Nemzeti Múzeum leletei
• Villa rustica romjai a Skanzen területén
• Római fürdő maradványai (Kossuth Lajos utca 16.)
• Római kort őrző utcanevek: Római sánc köz, Pannónia utca, Római tábor köz, Ulcisia köz
Könyvajánlat: Soproni Sándor: Szentendre a rómaiak korában (szentendrei füzetek sorozat)